تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سايت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در کمیسون نخبگان بررسی شد:

وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقایسه با کشورهای دیگر


جلسه 63 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.


به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به ادامه بررسی روند رشد اعتبارات پژوهشی و تحقیق و توسعه در لایحه بودجه سال 1396 و مقایسه آن با اعتبارات سال‌های گذشته اختصاص داشت، آمار تهیه شده پیرامون نرخ بیکاری در کشور در بازه زمانی  1384- 1392 ارائه شد.
در این آمار با مقایسه نرخ اشتغال افراد بالای 15 سال و نرخ بیکاری افراد فعال (نیروی کار) در بازه زمانی فوق الذکر و با درنظر گرفتن شاخص‌های تعیین شده توسط سازمان بین المللی کار(ILO) با برخی از کشورهای دیگر، وضعیت افراد بیکار دارای تحصیلات عالی نسبت به کل بیکاران کشور در سال 1392 نیز مورد اشاره قرار گرفت.
در ادامه این جلسه نیز آمار بودجه تحقیق و توسعه در بخش دولتی کشورمان با کشورهای ژاپن، ترکیه، مالزی و برزیل در بازه زمانی 2001- 2013 مورد بررسی تطبیقی قرا رگرفت.
همچنین نسبت بودجه تحقیق و توسعه کسب وکار به تولید ناخالص داخلی میان کشورمان با این کشورها ژاپن، ترکیه، مالزی و برزیل در همین بازه زمانی، نیز بررسی شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش آماری، اعضای کمیسیون به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: تدوین آمار دقیق از وضعیت فارغ التحصیلان بیکار در کشور، در نظرگرفتن شاخص‌های مربوط به هزینه‌های تحقیق و توسعه براساس شاخص های معتبر بین المللی، تعریف جامع و نظام مند از مفاهیم مرتبط با هزینه‌های تحقیق و توسعه به منظور مدیریت راهبردی جریان علم و فناوری، هدایت بخش خصوصی به سمت فعالیت‌های بین المللی توسعه علم و فناوری، تقویت دیپلماسی علم و فناوری با استفاده از قابلیت‌های بخش خصوصی، بومی سازی الگوهای مربوط به تحقیق و توسعه کشور براساس نیازهای بومی، ترسیم نظام شاخص‌های اثربخشی پژوهش‌های کشور و ترسیم سازوکار مناسب جهت رصد هزینه‌های تحقیق و توسعه در بخش غیردولتی.
كد خبر:39914
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/02/30